Magazín

Lastovičník tinktúra kvety lastovičníka

Lastovičník na bradavice

Bradavice sú nepríjemný problém, ktorý trápi aspoň raz v živote viac ako 10 % populácie. Najmä však ľudí so zníženou imunitou. Našťastie proti nim existuje prírodné riešenie v podobe rozšírenej a pomerne nenápadnej bylinky s názvom lastovičník väčší. Lastovičník na bradavice už dávno používali naše staré mamy.

Lastovičník je rastlina, ktorá rastie na rôznych miestach ako burina a počas celého leta, približne od júna do septembra kvitne. Dobre sa jej darí v polotieni. Pre liečbu bradavíc a ďalších kožných problémov vrátane pozitívneho účinku na ďalšie ochorenia je zásadnou zložkou šťava stoniek – akési mlieko žlto-oranžovej farby, ktorá slúži ako prírodné liečivo.

V minulosti sa okrem liečby bradavíc používala dokonca aj proti rakovine, a to najmä proti kožnému melanómu. Už v minulosti sa preukázal jeho pozitívny vplyv na tlmenie rastu rakovinných buniek.

Lastovičník väčší
Lastovičník väčší

Výhodou lastovičníka ako prírodného liečiva v našich zemepisných šírkach je jeho ľahká dostupnosť, keďže rastie na rôznych stanovištiach dokonca aj v okolí plotov, či domov, na rumoviskách či v okolí krovín ako burina. Môžete ho podľa potreby zbierať počas väčšej časti vegetatívneho obdobia.

Lastovičník je na bradavice najúčinnejší v období kvitnutia tejto rastliny. Po odkvitnutí nie je pre liečbu kožných ochorení až taký účinný.

Rastlina prirodzene rastie po celej Európe a v miernom pásme Ázie. Nepôvodnou rastlinou je aj v regióne severnej Ameriky. Jej grécky názov „chelidonium“ má pôvod v slove chelidon – teda lastovička.

Etymologicky tak aj v slovenčine odpovedá tomu, že bylinka rozkvitne vtedy, keď sa do strednej Európy po zime vrátia lastovičky. Tie podľa skorších výkladov dokonca lastovičníkom údajne liečili svojim mláďatám oči.

Lastovičník slávil úspech aj v alchýmii, kde sa jeho názov chelidónium odvodzoval od latinského coeli donum, teda dar nebies. A verilo sa v jeho kultové účinky. Okrem toho podľa ľudových liečiteľov navodzuje pocit radosti a zbavuje depresií.

Lastovičník väčší
Lastovičník väčší

Ako sa lastovičník na bradavice aplikuje

Lastovičník väčší je jedovatý, aj keď jeho jedovatosť sa v literatúre preháňa. Je určený skôr pre vonkajšie použitie. Vnútorne sa ale aj tak užíva vo forme čaju, a to ako tzv. spazmolytikum a sedatívum, a okrem toho ako cholagogum.

Slúži tiež na zmiernenie dráždivému kašľa, používa sa pri astmatických záchvatoch a tiež pri zažívacích problémoch, ako sú žalúdočné kŕče a bolesti pri chorobách žlčníka.

Úspešne sa používa na rôzne kožné choroby, ako sú psoriáza, pleseň na nohách alebo ekzémy. No asi najznámejšie je využitie lastovičníka práve na liečbu bradavíc.

Pravidelnou aplikáciou lastovičníka – či už jeho čerstvej šťavy alebo lastovičníkovej tinktúry, môžeme dosiahnuť úplného odstránenia bradavíc.

Pokiaľ používate na liečbu čerstvé mlieko zo stoniek lastovičníka, dávajte pozor, aby ste ho nenanášali mimo samotnej bradavice a stvrdnutej časti kože v jej okolí. Dlhšie pôsobenie  mlieka lastovičníka by vám mohlo zdravú kožu poleptať či popáliť.

Účinné látky lastovičníka na bradavice

V čerstvé šťave lastovičníka žlto-oranžovej farby sa nachádza približne 14 alkaloidov, ktoré tvoria cca 1 až 4 % celkového objemu šťavy. Patrí k nim napríklad chelidonín a chelerythrín, ktoré pôsobia ako mitotické jedy a majú baktericídny účinok.

Blízko k ópiovým alkaloidom potom majú ďalšie látky, ako homochelidonín alebo sanguinarín. Okrem toho k účinným látkam lastovičníka patria deriváty kyseliny kávovej. V koreňoch je obsah alkaloidov vyšší, no účinné látky sa z nich ťažšie dostávajú.

Liečba bradavice na nohe

Pozitívny vplyv lastovičníka na liečbu bradavíc je overený generáciami. Bradavicu na ktoromkoľvek mieste na tele a jej stvrdnuté okolie je treba približne dvakrát denne potrieť čerstvou šťavou z rastliny a nechať zaschnúť.

Pokiaľ používate lastovičníkovú tinktúru, aplikujte ju na postihnuté miesto tak, že obsah fľaštičky pred použitím pretrepete, nakvapkáte na vatu, priložíte na miesto výskytu bradavíc a prelepíte náplasťou a necháte pôsobiť pokojne aj viac ako pol hodiny.

Keď máte pocit, že vata vysychá, nakvapkajte na vatu primerané množstvo lastovičníkovej tinktúry. Potom náplasť s vatou odstráňte, nenechávajte postihnuté miesto prelepené počas dlhšej doby.

Bradavice na plôške chodidla
Bradavice na plôške chodidla a na prstoch

Liečba bradavíc na niektorých miestach môže byť náročnejšia, hlavne ak sa bradavice nachádzajú v prostredí, ktoré im najviac vyhovuje – a teda vo vlhkom prostredí, ako napríklad na pätách, prstoch nôh alebo plôške hohy. Po približne dvoch týždňoch by však aj ťažšie liečiteľná bradavica na nohe mala začať ustupovať a zmiznúť.

TIP: Prečítajte si tiež podrobnejší návod, ako sa zbaviť bradavíc.

Kontraindikácie pri použití lastovičníka na bradavice

Rovnako ako pri iných prírodných liekoch, aj pri lastovičníku platí, že by ste to s jeho aplikáciou nemali preháňať. O úrovni jedovatosti sa síce medzi odborníkmi vedú diskusie, no všetkého veľa škodí.

Pri vonkajšej aplikácii je však lastovičník bezpečný. Ak lastovičník aplikujeme výhradne na postihnuté, stvrdnuté miesto na koži, bradavice v priebehu niekoľkých týždňov zmiznú.

Read also in english: Tiny HPV warts on hands.

Lastovičník tinktúra kvety
Lastovičník tinktúra na bradavice

Lastovičníková tinktúra na bradavice

Okrem čerstvej šťavy lastovičníka sa pre liečbu kožných ochorení vrátane bradavíc používa lastovičníková tinktúra, ktorá obsahuje vysoko koncentrovaný kvalitný výluh z lastovičníka. Veľkou výhodou tinktúry z lastovičníka je okrem iného aj to, že ho môžete používať kedykoľvek počas roka a teda aj mimo sezónu.

Okrem bradavíc je lastovičníková tinktúra vhodná napríklad na liečenie ekzémov, plesní, vredov, popálenín alebo rán, ktoré sa nehoja. K ďalším pozitívnym účinkom tinktúry patrí tlmenie dráždivého kašľa či predchádzanie astmatickým záchvatom.

epam
Vyberte menu
EUR Euro
X