Magazín

Bradavica na nohe

Bradavica na nohe – ako odstrániť bradavicu na chodidle?

Bradavice sú nezhubné kožné výrastky, ktoré dokážu človeka poriadne potrápiť. Proces ich odstraňovania je náročný, ale nie nemožný. Odstrániť bradavicu na chodidle je možné aj prírodnou cestou a to dokonca v domácich podmienkach. Prezradíme vám, ktorá bylinka pomôže účinne odstrániť váš problém a tiež postup, ako sa bradavica na nohe lieči, no najprv si bližšie povieme, ako tento nepríjemný problém vzniká.

Príčina vzniku bradavíc

Bradavice všeobecne spôsobuje ľudský papiloma vírus – HPV (z angl. human papillomavirus). Ide teda o vírusovú infekciu, ktorá sa prenáša kontaktom s infikovanou kožou a je vysoko nákazlivá. Postihuje približne 10 percent populácie. HPV sa do tela dostane malou rankou na koži.

Infekcia sa však nemusí prejaviť – niektorí ľudia sú len nositelia a ani sami netušia, že majú v tele tento vírus. Rozhodujúcim faktorom je imunita. Ak máte oslabenú imunitu, zapríčinenú či už inou chorobu alebo nedostatkom vitamínov a minerálov, patríte do rizikovej skupiny.

V prípade, že si váš organizmus nebude vedieť sám poradiť s týmto vírusom, vytvoria sa bradavice. Bradaviciam sa dobre darí na koži, ktorá je jednak oslabená, a zároveň vystavená vlhkosti alebo potu.

Preto bradavice môžete ľahko chytiť pri bazénoch, v aquaparkoch, wellness či fitness centrách alebo v saunách. Vyvarovať sa im môžete nosením šľapiek alebo žabiek v týchto priestoroch, inak je vysoká pravdepodobnosť, že tento kožný vírus na rozmáčaných chodidlách chytíte aj vy.

Inkubačná doba kým sa bradavica na nohe objaví je od jedného týždňa do mesiaca.

Trápia vás problémy s bradavicami na nohách alebo na iných častiach tela?

Bradavica na nohe a jej príznaky

Najčastejšie sa bradavice objavujú práve na nohách. Ide o takzvané plantárne bradavice (verrucae plantares), ktoré postihujú skôr dospelých, no a v menších počtoch aj deti. Najprv bývajú nenápadné a ľahko prehliadnuteľné.

Je preto na mieste, pravidelne svoje telo kontrolovať, najmä ak ste častým návštevníkom verejných miest ako sú plavárne či sprchy vo fitness centrách. Bradavice sa vyskytujú na miestach, kde je na nohu kladený najväčší tlak – ide hlavne o brušká prstov, chodidiel a päty.

Miesta častého výskytu bradavíc na tele človeka
Miesta častého výskytu bradavíc na tele človeka

Počiatočné štádium bradavice na nohe si nemusíte všimnúť, pretože má hladký povrch a je veľmi malá. Spočiatku sa nachádzajú pod kožou. Spôsobené je to tým, že pacient stojí celou svojou váhou na chodidlách, a teda bradavica nemá priestor vystúpiť na povrch kože.

V tejto fáze sa však dostáva hlbšie do kože, čím bradavica rastie. Postupne silnie a dostane sa až nad úroveň kože. Vtedy je už jasne viditeľná – najčastejšie vyzerá ako stvrdnutý a drsný výrastok podobný mozoľu.

Častým príznakom sú aj tmavé bodky uprostred bradavice či vpadnutý stred výrastku. Pri chôdzi spôsobujú problémy, pretože väčšie bradavice už bývajú bolestivé. Vzhľad bradavíc sa môže líšiť, preto je najvhodnejšie navštíviť lekára, ktorý vám potvrdí presnú diagnózu.

Niektoré útvary, ako napríklad kurie oká, sa môžu na bradavice podobať, ich liečba je však rozdielna.

Ako využiť lastovičník na odstránenie bradavíc

Naši predkovia nedali dopustiť na silu prírody. Na každý problém poznali nejakú bylinku či iné rastlinné alebo živočíšne produkty. Ich vlastnosti a pozitívne účinky na zdravie človeka sa pokoleniami odovzdávali, vďaka čomu ich benefity v liečbe poznáme dodnes. Medzi také patrí aj lastovičník.

Lastovičník väčší spoznáte podľa žltých kvetov a typickej šťavy sýtej žltooranžovej farby. Na bradavice sa používajú stonky z kvitnúcej rastliny. Staré mamy používali na bradavice napríklad aj zmes octu a šťavy z lastovičníka alebo aj čisté mlieko z čerstvo odtrhnutej rastliny.

Potierali si vždy iba problémové miesto (zvyčajne dvakrát denne), pretože zdravú kožu môže šťava z tejto rastliny popáliť. Šťava má leptajúce účinky, preto je na zmäkčenie a odstránenie zrohovatej pokožky ideálna.

Rastlina je inak jedovatá. K dispozícií je v prírode počas celého leta. Lastovičník je účinný aj pri iných kožných problémoch, ako napríklad ekzémoch, psoriáze, nehojacim sa ranám aj pri rakovine kože.

Tinktúra z lastovičníka na bradavice

V prípade, že si netrúfate vyrobiť domáce liečivo sami, v našej ponuke nájdete prírodnú tinktúru z lastovičníka na bradavice v podobe produktu s názvom lastovičníková tinktúra. Vysoko koncentrovaná tibetská tinktúra z lastovičníka s dlhodobým výluhom je vhodná nielen na odstraňovanie bradavíc, ale aj na iné zdravotné problémy.

Čo sa týka vonkajšieho použitia, je vhodná aj pri liečbe ekzémov, plesní, vredov, popálenín či nehojacich sa rán. Na postihnutú oblasť sa aplikuje tinktúra dvakrát denne. Lastovičník pôsobí baktericídne a cytostaticky (zastavuje rast a delenie buniek, hlavne nádorových) so sedatívnymi a protikŕčovými účinkami.

Srdečné cievy sa pod jeho vplyvom rozťahujú, čo je výhodné napr. pri angíne pectoris. Pri vnútornom použití zlepšuje srdečnú činnosť, uvoľňuje črevné kŕče, tonizuje maternicu, znižuje krvný tlak, zvyšuje tvorbu žlče.

Pomáha tlmiť dráždivý kašeľ a predchádza astmatickým záchvatom. Priaznivé účinky má aj pri regulácii menštruácie. Lastovičníková tinktúra je vyrobená z vody, jemného melasového liehu, čerstvých kvetov i vňati a listov lastovičníka. Vnútorné používanie tinktúry z lastovičníka je možné iba po konzultácii s odborníkom.

Lastovičníková tinktúra
Lastovičníková tinktúra

Masť z lastovičníka na bradavice

Okrem liečivej tinktúry z lastovičníka si naše babičky pripravovali aj domácu masť z lastovičníka na bradavice. Na jej prípravu potrebovali živočíšnu masť a šťavu z kvitnúcej rastliny lastovičníka. Vďaka tomu mali prírodný liek vždy po ruke aj počas chladnejších mesiacov, kedy lastovičník nerastie. Dnes sa pri domácej výrobe masti používa namiesto živočíšneho tuku napríklad kokosový olej. Masť sa môže doplniť aj stopercentným čajovníkovým olejom.

Z dôvodu, že bradaviciam prospieva vlhké prostredie v praxi uprednostňujeme používanie lastovičníkovej tinktúry pred masťou, keďže miesto výskytu bradavice je lepšie udržiavať suché.

Rozsiahle napadnutie pokožky nôh bradavicami
Rozsiahle napadnutie pokožky nôh bradavicami

Ako sa zbaviť bradavíc na nohe

Okrem vyššie spomenutej prírodnej liečby bradavíc na chodidlách sú dostupné aj iné liečebné postupy či zákroky. Tieto postupy však neodporúčame, pretože považujeme za rozumné využiť najprv tradičnú prírodnú liečbu a generáciami overené liečebné postupy. Okrem iného sú tradičné liečebné postupy v porovnaní s modernou medicínskou liečbou aj finančne menej náročné.

Read also in english: Tiny HPV warts on hands.

Vypaľovanie bradavíc – kryoterapia

Jedným zo zákrokov, ktorý vám môže navrhnúť váš lekár je kryoterapia. Ide o zmrazenie bradavice tekutým dusíkom, počas ktorého dochádza k zmrazeniu bradavice a jej odumretiu.

Zákrok sa zvyčajne opakuje – tri až štyrikrát približne každé dva týždne dovtedy, pokiaľ nie sú bradavice úplne odstránené.

Odstraňovanie bradavíc laserom

Ďalšou z možností je laserové odstraňovanie bradavíc. Počas tohto procesu sa bradavice buď laserom vyrežú alebo vypália. Postup určuje lekár na základe miesta výskytu a veľkosti výrastku. Pri týchto typoch odstránenia bradavíc na nohe nie je potrebné šitie, preto nevznikajú ani jazvy.

Pri veľkých a hlbokých útvaroch si bradavica môže vyžiadať už aj chirurgický zákrok. Odstránenie prebieha v lokálnej anestéze a trvá približne pol hodinu.

TIP: Prečítajte si tiež podrobnejší návod, ako sa zbaviť bradavíc.

Trápia vás problémy s bradavicami na nohách alebo na iných častiach tela?

epam
Vyberte menu
EUR Euro
X